Tegnap, május 15- én a bácsgyulafalvi Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesületben bemutatták Bálint Károly Bácsgyulafalva családkönyve (1883-1924) című helytörténeti kötetét, amely a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet (VMMI) gondozásában jelent meg.
A népes közönség soraiban vendégként jelen volt Hajnal Jenő a Magyar Nemezeti Tanács elnöke és Varga Tamás a VMMI igazgatója.
Fekete J. József író, publicista beszélgetett a szerzővel a könyvről. ,,Bácsgyulafalva, avagy Telecska múltjával, a betelepítés történetével, az iskola, a templom építésével és az egykori alapmegélhetést biztosító, egyben közösségépítő dohánytermesztéssel, a paraszti létmóddal több szerző, több kiadványban is foglalkozott. Bálint Károly ezeket mind számba veszi, de nem ismétli. A múltat nem történésekre összpontosítva kutatja, hanem anyakönyvek révén. A családi kapcsolatok föltárása viszont pontosítja a „honnan jöttünk, kik vagyunk?” kérdésekre adható válaszokat… A családkönyv adattárában nyomon követhetők a családi kapcsolatok és a falu lakosságának mozgása. A családkönyvben a falu minden egykori lakosáról szerepel a vezeték- és keresztneve, az anyja vezetékneve, a bejegyzés eseményének időpontja és oka, lakóhelyének házszáma, az illető származási helye.” Áll a Fekete J. József által jegyzett, a Magyar Szó hasábjain megjelent méltatásban ( http://www.magyarszo.com/hu/3039/kultura_irodalom/145453/B%C3%A1lint-K%C3%A1roly-B%C3%A1csgyulafalva-csal%C3%A1dk%C3%B6nyve-(1883%E2%80%931924).htm
A bemutatót kísérő művelődési összeállításban karikázó dalok előadásával fellépett Hajnal Lívia, aki a Szólj síp, szólj! népzenei vetélkedő ezüstérmese. A dalcsokrot Égető Emese állította össze. Az Ákombákom gyerekszínjátszó csoport Wass Albert: Éjjeli pávaszem című meséjét mutatta be, Vörös Imelda rendezésében.
További képek láthatóak kapcsolódó GALÉRIÁNKBAN: http://nyugat-bacska-portal.info/wppg_photogallery/gallery41/