Kis Nyugat-bácskai növényhatározó sorozatunkban ezúttal a DOROSZLÓI pusztán tett tavaszi látogatás élményeit osztjuk meg Olvasóinkkal, ÓDRY TERÉZIA biológus jóvoltából.
Doroszló határát is érinti az a falutól 7 km-re elterülő erdősztyepp, melyben a Duna vonalát követve mozaikszerűen váltakozik a puszta (gyeptársulás) az erdőfoltokkal. A faluból a pusztára az erdő mellett haladva, a gombosi országúton lehet kijutni.
Virágzó galagonya
Az erdő szélén sűrű- tövises cserjést alkotnak a galagonya és a kökény.
Orvosi salamonpecsét, virágzása kezdetén
Az erdőben derékig érő lágyszárúak
Az erdő után a puszta egy része megmunkált földterület. A puszta még megmaradt területe szikes, nedves, lapos, tócsás, mocsaras terület.
A nagy pusztaság
Ilyenkor tavasszal kivirul a puszta, téli egyhangúságát pezsgő élet váltja fel, a felület sok színes virágtól pompázik, éltetve sok más itt élőt.
Közönséges gyíkfű
Lila ökörfarkkóró
Eper
Keskenylevelű bükköny
Pusztai sárma
AGÁRKOSBOR Orchis morio – megjelenésével így magánosan is vonza a tekintetet. A valamikor gyakori faj, habár törvényes védelmet élvez, napjainkban már csak szórványosan vagy elvétve fordul elő. Számos egykori lelőhelyén kipusztult. Vesztét főként a fejlett agrotehnika okozza. Annak ellenére hogy a védett növények élőhelye is védett, ami azt jelenti, hogy fölszántani tilos. Elterjedése a pusztán, pár éve csak 100 m2-re korlátozódik. Egyedszáma 20 alatt van.
Közvetlen szomszédja búza tábla. Mivel érzékenyek a termőhely változásaira, nehéz őket szaporítaní mesterséges körülmények között, mert a mákszemnyi magvak csírázásához specifikus gombafajok jelenléte szükséges.
A mi feladatunk az eredeti élőhelyük megőrzése.
A puszta képe pár nap alatt mozaikszerűen megváltozik. Adott napon a növénycsoportok, színükkel meghatározzák a növénytársulások képét: pl. sárga kutyatejes, pásztortáskás stb.
Nyár kezdetéig érdemes még egyszer kilátogatni a pusztára, mert a növények a száraz-forró nyár következtében, nyári-nyugalmi állapotba kerülnek.
A doroszlói pusztán, 2017. április 17-én
Kapcsolódó GALÉRIA: http://nyugat-bacska-portal.info/wppg_photogallery/gallery172/