Magyar Levente gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkár 23 vajdasági szórványtelepülést látogat meg a Prosperitati Alapítvány és a Vajdasági Magyar Szövetség által szervezett lakossági fórumok alkalmával. Az érdeklődők tájékoztatást kaptak az új gazdaságfejlesztési pályázatok kiírásairól, Kúlán, Szivácon, Szilágyin, Kupuszinán, Doroszlón és Zomborban is.
A közösségi találkozókon jelen volt és szólt Babity János főkonzul, Pásztor Bálint a Vajdasági Magyar Szövetség köztársasági parlamenti frakcióvezetője és a VMSZ több képviselője. Pelt Ilona tartományi frakcióvezető helyettes, a VMSZ körzeti szervezetének elnöke beszámolt róla, Nyugat-Bácskában összesen 148 nyertes pályázat van eddig.
Az államtitkár úr által elhangzott, Magyarország Kormányának köszönhetően összesen 20 milliárdos támogatási keret áll rendelkezésre. A pályázati támogatások várhatóan anyagilag erősítik majd az itt élő magyarságot, lehetővé válik évekre, évtizedekre előre tervezni gazdaságilag, vagyis élhetőbb, prosperáló vidék lesz a vajdasági szórvány. A pályázatok pontozási rendszerében történtek változások a szórványban élők javára is. A pályázatot eddig be nem nyújtott személyek és a szórványtelepülésekről érkező pályázatok mind bizonyos pontelőnyt élveznek az elbíráláskor.
Juhász Bálint a Prosperitati Alapítvány ügyvezetője elmondta, az eddigi két pályázati körben 3000 pályázat érkezett, ebből 2500, tehát a 80 százaléka nyertes. A jelenlegi pályázati kört tartalmazó kiírások: a kiemelt jelentőségű mezőgazdasági fejlesztések kombinált támogatására, a kiemelt jelentőségű, nagyléptékű gazdasági fejlesztések kombinált támogatására, eszközbeszerzésre- egyéni vállalkozók, mikro- és kisvállalkozások számára, mezőgazdasági gépek és kapcsolható eszközök beszerzésére, többéves ültetvények telepítésére, meglévő ültetvények korszerűsítésére. A pályázatok beadása december 15- től január 31- ig lehetséges a Prosperitati helyi irodáiban. Az űrlapok kitöltésében annyi változott, hogy az eddigi word- formátum helyett az alapítvány online felületén történik. Ez a mód várhatóan gyorsítani fogja a munkafolyamatot. A pályázati kiírások során próbálnak az igényekhez alkalmazkodni, reagálni azokra. A fórumok alkalmával a hallgatóságnak ugyancsak lehetősége van javaslatokat tenni, véleményt mondani a pályázati kiírásokkal kapcsolatban, első kézből információhoz jutni.
Kapcsolódó GALÉRIA: http://nyugat-bacska-portal.info/wppg_photogallery/gallery124/